Виховна робота
Складання розповіді-роздуму "Що я знаю про тварин?"
Програмовий зміст:
Граматика: розвивати вміння дітей складати складно-підрядні речення та речення із вставними словами («на мою думку», «по-перше», «по-друге», «отже»).
Звукова культура: продовжувати вчити дітей розрізняти голосні і приголосні звуки, визначати місце звука у слові, будувати звукову схему слова, формувати уявлення про те, що звук «і» пом’якшує попередній приголосний.
Зв’язне мовлення: розвивати вміння стверджувати або заперечувати. Вчити складати розповідь-роздум про тварин, згідно запропонованої моделі та зразка вихователя.
Розвивати мислення, увагу, пам’ять, граматичні вміння, мову, слух.
Виховувати: розсудливість, спостережливість.
Матеріал: набір парних роздаткових картинок із зображеннями тварин, м’яч, звукові фішки (на кожну дитину), набір символічних зображень реплік ( 1 демонстраційний та роздаткові – за кількістю дітей), мікрофон, диск, магнітофон.
Хід заняття
І етап. Спілкування.
1. Відгадування загадок про тварин з використанням інтерактивної технології «Метод Прес».
Вихователь пропонує дітям відгадати загадки.
Завдання: відповідати потрібно використовуючи слова: «я думаю», «я вважаю, що це…», «тому, що», «отже, це…»
2. Дид. Вправа «Зайве слово»
Завдання: знайти зайве слово, пояснити , чому так вважаєш, використовуючи слова «на мою думку. «я думаю», «я вважаю, що це…», «тому, що».
Наприклад: корова, свиня, заєць, вівця;
горобець, зозуля, комар, синиця;
щука, карась, окунь, жаба, сом.
Спільне визначення теми заняття:
- Як ви думаєте, про кого ми будемо сьогодні говорити на занятті?
ІІ етап. Пізнавальна діяльність.
Мотивація:
- Діти, на каналі телебачення «Умань» відкривають нову програму «Світ тварин очима дітей». Мене попросив ведучий цієї програми взяти у вас інтерв’ю про те, що ви знаєте про тварин.
- Дидактична гра «Парні картинки» (робота в парах, ІАТ «Мікрофон»).
Завдання: знайти пару за картинкою із зображенням тварин, спільно удвох визначити , що знають про цю тварину, домовитись, хто буде відповідати.
Діти по колу стають парами. Кожна пара в руках тримає картинку. У дорослого в руках - мікрофон.
Вихователь:
- Я знаю, що вовк хижа тварина.
Передає мікрофон парі дітей. Одна дитина з пари доповнює:
- А ми ще знаємо, що житло вовка називається лігво.
І передають мікрофон іншій парі, яка доповнює їхню відповідь.
Фізкультурна хвилинка. Дид. гра «Карусель».
Діти стоять у колі. Один з них тримає м’яч.
Дитина:
- Голосний називай та м’яч по колу сусіду передавай (приголосний називай та м’яч по колу передавай).
- Гра з м’ячем «Заміни слово так, щоб воно закінчувалось на «і».
Вихователь стоїть у колі з м’ячем і промовляє слова-назви тварин в однині, кидаючи м’яч дитині; дитина ловить м’яч і утворює слово в множині, додаючи «і».
Наприклад: заєць – зайці;
лось – лосі;
ведмідь – ведмеді;
миша – миші;
окунь – окуні;
комар – комарі;
вівця – вівці;
кріль – кролі.
Запитання до дітей:
- Як вимовляється приголосний перед «і»?
Самостійна робота. Завдання: знайти значок для позначення м'якого приголосного
- Діти, скажіть, чим відрізняються дикі тварини від свійських?
- Викладіть слово «ліс» звуковими фішками. (Діти викладають звукову модель слова.)
ІІІ етап. Перетворювальна діяльність. Складання розповіді-роздуму про тварину.
Дітям пропонується набір символічних зображень, що символізують наступні репліки:
«Я знаю, що…»
«По-перше,…» 1
«По-друге,…» 2
«Отже...»
У вихователя такий самий набір демонстраційних символічних зображень. Педагог дає зразок розповіді і послідовно викладає символічні зображення.
Наприклад:
- Я знаю, що собака – друг людини.
По-перше, собака охороняє будинок людини. 1
По-друге, ходить з господарем на полювання. 2
Отже собака – друг людини.
Потім педагог пропонує дітям викласти в такому самому порядку символічні зображення і скласти розповідь-роздум згідно них. Діти складають розповіді за схематичними позначками і після цього проводиться гра «Оціни розповідь товариша» (робота в парах).
Завдання: домовитись між собою, хто буде спочатку розповідати, а хто слухати. Той, хто розповідає має говорити чітко за схемою, а хто слухатиме – визначити чи правильно побудована розповідь товариша. (ІV етап. Оцінно-контрольна діяльність.) За умовним сигналом вихователя діти закінчують роботу в парах. За бажанням дошкільників він пропонує презентувати свою розповідь перед колективом дітей (2-3 розповіді), використовуючи при цьому ігровий прийом (запис розповіді на диск для ведучого програми).
Підсумок та аналіз заняття:
- Як, на вашу думку, чи допомогли ми ведучому телепрограми у підготовці передачі? Чим?
- Що нового ви дізнались про тварин з розповідей ваших товаришів?
- Чи сподобалось вам, як ви працювали на занятті?
- Щоб ще ви хотіли дізнатися про тварин?
«У пошуках казки»
Мета:Продовжити вчити дітей складати казки впроваджуючи інноваційні технології;розвивати інтенсивність,глибину,тривалість мовленнєвого дихання;виховувати вміння використовувати положення губ,язика при вимовленні окремих звуків,розрізняти та передавати інтонаційне забарвлення фрази залежно від характеру та поведінки партнера,казкових персонажів;формувати зв'язне мовлення,вміння обґрунтовувати свої відповіді;удосконалювати навички вживання дієслів у різних формах без змін в основі,використання вставних слів:напевне,здається,мабуть; розуміти значення багатозначних слів, вміння читати піктограми, закріпити вміння дітей правильно та чітко вимовляти звуки,розвивати творчу активність дітей;виховувати інтерес до народної творчості.
Хід заняття
Здалека - здалека летіла лелека.
І впустила пір'ячко на наше подвір'ячко,
Я в садочок вранці йшла,
І те пір'ячко знайшла,
В кошик його поклала,
Бо про вас я пам'ятала
За такі мої вам ласки,
Дарувало пір'я казки.
Вихователь дістає книжку-казку розгортає ,а книга порожня.
Що ж трапилось зникли всі казки.
Н\Т «Мозковий штурм»
Роздуми дітей «Куди зникли казки»
- Давайте,малята,казки не будемо ображати,створимо нові,гарні,пречудові.Адже в казках живуть різні герої.
Кольоротерапія:
-Я буду називати казкового героя ,а ви піднімаєте той колір картки ,який казковий герой та обґрунтуєте свої відповіді.
(лисичка-сестричка,червона шапочка,коза - дереза,баба яга,колобок) - Чому ти підняв червону картку?синю?
(діти викладають на верхню смужку добрих героїв,а на нижню-злих)
Книга-казка наша нова,
Ось і перша сторінка казки готова.
Ви малята поспішайте,
Місця біля будиночків займайте
Казкові чарівні предмети знайдіть
З них ланцюжок утворіть.
Н/Т «Робота в гетерогенних групах»
Д/гра «Ланцюжок казкових слів»
«Квасолеві ванни»
Картки розкладаю на три столи в «квасолеві ванни»,діти відшукують в квасольці картки на певний звук та утворюють ланцюжок слів за першим та останнім звуком.Лідери сигналізують сигнальними картками, (кожна група наклеює на аркуш паперу утворений ланцюжок казкових слів.)
Четверта підгрупа працює з логопедом: «манні ванни»
В нашій казці пречудовій друга сторінка готова .Вітерець - пустунець налетів у цю мить ,все розвіяв,змішав-треба нам зрозуміть :щож однакове в слові,що ж різне.
Д/ГРА « Такі різні голочки»
Н/Т «Три з п'яти»
Відібрати з п'яти картинок три ,які звучать однаково ,але мають
різне значення.
(голка,ручка,носик, вушко)
(діти працюючи в групах, наклеюють на аркуш паперу картинки)
А ще ,малята,потрібно пам'ятати, Хто живе вказках?
Ви картки ці розгортайте, хто у казці прочитайте.
Робота в групах.
1 група . Д/ГРА « Хто живе в казках» (діти читають піктограми)
2 група.Викладають звуковий аналіз казкових слів.
3 група.Виконують завдання:проведи песика до кісточки тільки по приголосним звукам.
4 група.Виконують завдання:домалюй букви з`їдені буквоїдом
Психологічне розвантаження:
Малята,ви не поспішайте,хто в рукавичці живе відгадайте.
(сорока,мишка,дід,ведмідь,дюймовочка,лисиця)
Робота логопедичної групи:складання казки «На гостини до пані Цокотухи»
(як звучить казка)
Підсумок
(малята переглядають казку,яку створили,підсумовують,що сподобалось їм у створенні казки).
Д/ГРА « Жахливе страховисько»
У страху,говорять,великі є очі,
Його уявляєш собі ти як хочеш.
Уявить малюк - боягуз собі страх
І плаче,із ляку вигукує «АХ!»
Ми ж страхів придуманих не боїмося:
Із них усі разом ми сміємося!
(дорослий роздає дітям слайди з яких утворюємо Страховисько
промовляючи :
-Я викладаю не руки,а ручищі....
Щоб Страховисько подолати, Потрібно Ведмедика нам позвати Вам-Лисичку,вам-Зайчатко, Вам- колюче їжачатко.
Д/ГРА « Поклич казкового героя»
(кличемо так як шумить вітер,як пухнастий сніг, як барабанить дощ,як твердий камінь...)
Психологічне розвантаження:
Зараз ви не поспішайте,жто в рукавичці живе відгадайте,тільки не спішіть а все нам покажіть!
(діти використовуючи мову невербальних жестів показують героїв)
Знов перо наше літає казку далі промовляє Гарно політайте,так як пташечки малі Пострибали як зайчата Дружно сіли відпочивати(сіли на килимки) Оченята закривайте,і бажання загадайте. До кого чарівне перо доторкнеться, Той в звірятко обернеться.
ЛОГОПЕД:
Д/ГРА «Як звучить казка»
(звуковимова)
НД « Емпатія»
Д/ГРА « Чарівні перетворення»
(дитина заходить за ширму,вибирає маску і веде монолог
відповідно теми.Наприклад:Хазяйновита білочка,Дід Мороз,
полохливе зайченятко,ведмідь - ласун,голодний вовк,
ріпка-м'ячик)
Знов перо наше літає І малят всих закликає Ви нікого не чекайте, Казку нову починайте. Ручки всі скоріш візміть Казку швидко запишіть.
Н/Т «Броунівський рух»
Д/Гра «Незвичайна казка»
(Дитина - модератор біля дошки за схемою розповідає казку ,інші
діти занотовують її в картки - схеми.А кінцівку придумає кожна
дитина свою.)
Знов за порухом пера,
Наша казка ожила
Казка книга вже готова
(малята переглядають казку,яку створили,підсумовують,що
сподобалось їм найбільше у створенні казки)
(підсумок)
Заняття в школі краси
Тема: Творче використання педагогічної спадщини В.О. Сухомлинського по екологічному вихованню дітей в умовах сучасного дошкільного закладу. Заняття в школі краси.
Мета:систематизувати уявлення дітей про пори року – осінь; про послідовність змін природи восени; розкрити звʹязок між змінами в природі та умовними періодами осені («рання», «золота», «пізня»); розвивати відчуття краси художнього слова, виявлене у вмінні відповідати на запитання за змістом твору, розвивати моторні навички. Виховувати бажання берегти природу, цінувати її багатства. Навчати дітей бути бережливими.
Лінії розвитку:мовленнєвий розвиток, пізнавальний розвиток, художньо-естетичний (художня, літературна,музична діяльність), креативний розвиток.
Матеріал: твір В. О. Сухомлинського «Їжачок», відеоматеріали «Осінь» (рання, золота, пізня), фонова музика, компʹютер, осіннє листя, яблука, груші, шипшина, чайник (чай із шипшини), чашки, серветки.
Попередня робота: читання оповідання Сухомлинського «Їжачок», вивчення на памʹять вішів про осінні місяці, екскурсії в парк, спостереження в природі, милування красою природи,збирання природного матеріалу.
Хід заняття
Вихователь (до дітей):
-Доброго ранку, дівчатка й хлопʹята,
І чорняві й кароокі,
І біляві й синьоокі
і кмітливі, розумненькі,
і великі і маленькі.
Радо всіх я Вас вітаю,
щиро всім добра бажаю!
Діти (до гостей):
-Доброго ранку, доброго дня!
Бажаєм присутнім здоров҆я й добра!
Вихователь (до дітей):
-Годі діточки вам гратися.
На заняття вже слід збиратись!
Запрошую у світ краси помандрувати
І сонечко осіннє у подорож з собою взяти.
(Діти підходять до віконечка і запрошують сонечко)
Діти:
-Сонечко – сонечко!
Заглянь у віконечко!
Ти нам радість подаруй!
З нами разом помандруй!
(Музика грає і діти мандрують на осінню галявину)
Вихователь:Чуєте, яка чарівна музика грає? Це осіння казка нас чекає. А для цього ми підготувалися: одягли чарівні чобітки, а на руки рукавички і міцно зажмурили свої оченята.
(Грає музика)
Вихователь: А зараз відкрийте очі і погляньте довкола. От дива! А хто ж це, дітки? Давайте познайомимося з ним.
Лісовичок:
- Добрий день, мої малята,
Любі хлопчики й дівчата!
Звуся – добрий лісовик.
Захищать природу звик.
Я про неї завжди дбаю,
В гості осінь виглядаю.
Працьовитий лісовик
Вдень і в ніч гуляти звик.
Заглядаю під листочки
І шукаю там грибочки.
З палкою ходжу довкола,
Бережу і ліс,і поле.
Від капканів і рушниці
Я рятую звірів, птицю.
Бр це все моя родина –
І звірята, і рослини.
- Малята, а давайте я вас познайомлю зі своїм другом. А хто він, ви дізнаєтесь, як відгадаєте загадку:
- Із голок та шпичок
Пошив собі піджачок.
І у тому піджачку
Він гуляє по садку,
Натикає на голки
Груші, яблука, грибки.
І до себе на обід
Він скликає цілий рід.
(Діти відгадують: Їжачок)
Вихователь: А як ви думаєте, малята, де їжачок буде зимувати? Хочете про це дізнатися? (Читання оповідання В. О. Сухомлинського «Їжачок»)
(Див. додаток № 1)
(Підходить до дітей їжачок сумний)
Їжачок: - Ой, до нас гості завітали…
(Сумно до дітей) – Добрий день вам, дітки…
Діти: - Добрий день, їжачок! А чого ти такий сумний?
Їжачок: - Так мені сумно в цю пору року. А ви знаєте, яка зараз пора року?
Діти: - Осінь!
Вихователь: - Давайте розкажемо Їжачкові, яка буває осінь.
Діти: - Рання, золота, пізня.
(Демонструються слайди про осінь)
Лісовичок: - Малята і назви місяців осінніх знають.
Їжачок: - Та невже?
Вихователь: - Давайте малята, не тільки назвемо, а ще й віршики розкажемо про ці місяці.
(Діти розказують вірші про вересень, жовтень, листопад)
Вересень (рання осінь):
-Птахам вже відлітати час.
Пан Вересень прийшов до нас.
Він фабує навкруги
Все листя в різні кольори.
Жовтень (золота осінь):
-Хмари небо затягнули,
Заховали сонечко.
Жовтень пальчиком дощу
Стука у віконечко.
Листопад (пізня осінь):
- А за жовтнем листопад
Завітав до нас у сад.
Листя опадає,
Дощик поливає.
Чорна, чорна вся земля…
Все на сніг чекає.
Їжачок: - От і молодці!
Лісовичок: - От бачиш, Їжачок, які в нас малята в дитячому садку!
Вихователь: - А тепер, дітки, давайте відпочинемо разом з Лісовичком і Їжачком.
(Чистомовка – фізкультхвилинка під музичний супровід із імітацією рухів)
Через поле і лісок – ок-ок-ок
Йшов маленький їжачок – ок-ок-ок.
Спинку спритно вигинав – ав-ав-ав,
Гострі голки наставляв – ав-ав-ав.
На галявині грибки – ки-ки-ки
Позбирав він залюбки – ки-ки-ки.
Їжачок: - Ой, які ж ви молодці! За це я вас пригощу чаєм із шипшини.
(Виносить кошик з яблуками, грушами, шипшиною)
Вихователь: - Їжачок, навіщо ти все склав разом? Як же ти тепер знайдеш шипшину?
Лісовичок: - А що ж тепер робити?
Вихователь: - Діти, допоможемо Їжачку?
Діти: - Так!
Вихователь: - Давайте розкладемо все окремо і порахуємо, скільки запасів у Їжачка. Спочатку дістанемо яблучка (4), тепер грушки (3).
(Діти рахують і відповідають)
Лісовичок: - Малята, скажіть чого більше яблучое чи грушок у Їжачка?
(Діти відповідають: яблучок)
Вихователь: - А на скільки?
Діти: - На одне.
Вихователь: - А ось нарешті і шипшина. Яка вона гарна! Скільки ягідок шипшини?
Діти: - Багато.
Вихователь: - Який же ти молодець Їжачок! Так гарно підготувався до зими.
Лісовичок: - Їжачку, пригощай нас скоріше своїм шипшиновим чаєм!
(Діти пʹють чай)
Вихователь: - Діти смачний чай?
Діти: - Так!
Вихователь: - А ви знаєте, діти, цей чай дуже корисний і багатий на вітаміни.
Їжачок: - Ви тепер не будете зовсім хворіти взимку.
Вихователь: - Давайте, малята, подякуємо Їжачку і Лісовичку.
Діти: - Дякуємо!!!
Їжачок: - За те, що ви такі розумники, я дарую вам торбинку із шипшиною і горішками. Ви будете ласувати і згадувати цю казкову подорож на осінню галявину.
Вихователь: - Давайте, малята, скажемо «До побачення!» Лісовичку і побажаємо гарних снів нашому Їжачкові. Лісовичок повертається до своїх лісових клопотів. А Їжачок не буде сумувати. Він буде розповідати казки Цвіркунові.
(Діти бажають добра і гарних снів).
Вихователь:
- Добре дітки працювали,
Все могли, усе ви знали.
А тепер пора, малята
Нам в садочок повертатись.
(Діти повертаються до садочка)
Додаток №1
Їжачок
У лісі жив Їжачок. Знайшов він собі кімнату в дуплі старої липи. Тепло там і сухо. Ось настала осінь. Падає жовте листя з дерев. Скоро й зима настане. Почав готуватись Їжачок до зими. Пішов до лісу, наколов на свої гілочки сухого листя. Приніс до своєї кімнатки, розіслав листя, стало ще тепліше.
Знову пішов до лісу Їжачок. Назбирав грушок, яблук, шипшини. Приніс на голочках до хатинки, склав у бочці. А бочку він зробив із березової кори.
Ще раз пішов Їжачок до лісу. Знайшов грибів, насушив їх і поклав у бочку. Тепло і затишно Їжачкові, але сумно одному. Захотілося Їжачкові знайти товариша. Пішов до лісу, зустрів Зайчика. Не хоче Зайчик іти в хатинку до Їжачка. І сіра Мишка не хоче. Бо в них свої нори. Зустрів Їжачок Цвіркуна. Сидить Цвіркун на сухій стеблині, дрижить від холоду.
- Йди до мене жити, Цвіркуне!
Пострибав Цвіркун у хатинку до Їжачка – радий-радий…
Настала зима. Їжачок казку Цвіркунові розповідає, а Цвіркун пісню Їжачку співає.
/em
laquo;на мою думку. /em